موارد تاثیر گذار در قیمت دندان مصنوعی

قیمت دندان مصنوعی با توجه به نوع آن متفاوت می‌باشد. دندان‌های مصنوعی ثابت با توجه به مکانیسم کاشت آن بسیار گران‌تر از دندان‌های مصنوعی متحرک می‌باشد. در این مقاله به چگونگی و انواع قیمت دندان مصنوعی با توجه به جنس و زمان عمل آن می‌پردازیم.

قیمت دندان مصنوعی و انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی به پروتز دندان متحرک گفته می‌شود که عموماً از جنس پلاستیک می‌باشد و از مواد پلاستیکی در ترکیب ساخت این دندان‌ها استفاده می‌شود. دندان‌های مصنوعی جایگزین مناسبی برای دندان‌های طبیعی می‌باشند. اگر می‌خواهید دندان‌ها را به‌صورت کامل تعویض کنید، می‌توانید از دندان‌های مصنوعی استفاده کنید. با توجه به نوع کاربرد آن‌ها قیمت دندان مصنوعی نیز متفاوت می‌باشد.

در برخی از مواقع چند دندان یا یک ردیف برای فک بالا ساخته می‌شود، در این صورت قیمت دندان‌های مصنوعی نسبت به ساخت کل دندان‌های دهان متفاوت می‌باشد. البته جنس مواد استفاده‌شده در دندان‌ها نیز در تعیین قیمت دندان مصنوعی تأثیرگذار است. اگر مراقبت‌های لازم از دندان‌ها نشود به‌صورت طبیعی و خودکار راه‌کاری جز استفاده از دندان‌های مصنوعی نخواهید داشت. این تفکر اشتباه در میان ایرانیان رایج شده است که فکر می‌کنند با افزایش سن حتماً باید دندان مصنوعی را جایگزین دندان طبیعی نمایند. در ادامه به قیمت انواع دندان‌ها با توجه به نحوه ساخت آن‌ها می‌پردازیم. با ادامه مطلب همراه ما باشید.

قیمت دندان مصنوعی

قیمت دندان مصنوعی کامل

همان‌طور که در بخش قبلی اشاره شد برخی از دندان‌ها به‌صورت ناقص و جزئی تولید می‌شوند و برخی از دندان‌های مصنوعی برای افراد به‌صورت کامل ساخته و استفاده می‌شوند. در این حالت تمام دندان‌های فک بالا و پایین ساخته می‌شوند. قیمت دندان مصنوعی کامل بسیار متفاوت با قیمت دندان‌های جزئی می‌باشد. دندان‌های مصنوعی کامل اعتماد به‌ نفس را به شما برمی‌گرداند.

این دندان‌ها با ظاهری زیبا از موادی محکم ساخته می‌شوند. دندان‌های مصنوعی در صحبت کردن بیماران مانند سابق بسیار کمک می‌کنند و غذا خوردن را برای افراد راحتر می‌نمایند. شایان‌ذکر است که قیمت دندان مصنوعی کامل ازنظر هر متخصص دندان‌پزشک متفاوت است. با توجه به تجربه پزشک زمان معاینه  قیمت دندان‌ مصنوعی برای هر فرد نسبت به انتخاب نوع دندان مصنوعی کامل مشخص می‌گردد. البته تقاضای بیمار و جنس لثه‌های او در تعیین قیمت دندان‌ مصنوعی بسیار تأثیرگذار می‌باشد.

قیمت دندان مصنوعی کامل

قیمت دندان مصنوعی سنتی و جزئی

 برخی از بیماران تنها تعدادی از دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند و تمایلی به درمان ایمپلنت دندان ندارند. در این مورد می‌توانند از دندان‌های مصنوعی جزئی برای تکمیل کردن دندان‌هایشان استفاده نمایند. ارتباطی که دندان‌های مصنوعی با دندان‌های طبیعی و لثه‌ها برقرار می‌کنند، می‌تواند عمل مناسبی برای جایگزین کردن دندان‌های ازدست‌رفته باشد. قیمت دندان مصنوعی جزئی، نسبت به تعداد دندان‌ها تعیین می‌شود. یکی دیگر از اندام‌های مصنوعی که مورداستفاده و تجویز واقع‌شده است، دندان مصنوعی سنتی می‌باشد.

این دندان‌ها با بهبود یافتن استخوان‌ها و لثه‌ها پس از کشیدن دندان‌های طبیعی مورداستفاده قرار می‌گیرند. قیمت این نوع از دندان‌های مصنوعی نسبت به سایر انواع پروتز دندان و دندان‌های مصنوعی دیگر بسیار کمتر می‌باشد. دندان‌های مصنوعی سنتی معمولاً در اولین بار استفاده به نحوه صحیح در محل خود قرار می‌گیرند. غالباً برای افراد مسن از این دندان‌های مصنوعی استفاده می‌شود. البته با توجه به قیمت این دندان‌ها تقاضای آن نسبتاً زیاد می‌باشد.

قیمت دندان مصنوعی فوری

 همان‌طور که از اسم این دندان‌ها مشخص است، بلافاصله بعد از کشیدن دندان‌های طبیعی مورداستفاده قرار می‌گیرند. نسبت به استفاده از دندان‌های مصنوعی سنتی افراد در مدت‌زمان کمتری می‌توانند از این دندان‌ها استفاده کنند. به عبارت بهتر می‌توان با دندان‌های مصنوعی فوری راحت‌تر از غذاها استفاده نمود و فرآیند ایرادات ایجادشده در صحبت را در مدت‌زمان کمتری حل نمود.

البته این دندان‌ها در مدت‌زمان ۶ ماه استفاده می‌شوند و با توجه به اینکه فرآیند بهبود لثه‌ها و استخوان‌های فک پایین باعث ایجاد تغییر در نحوه قرارگیری ساختارها می‌باشد در این مدت این دندان موردترمیم قرار می‌گیرد. قیمت دندان مصنوعی فوری بیشتر از قیمت دندان‌ مصنوعی سنتی می‌باشد ولی نسبت به دیگر پروتزهای دندان اختلاف قیمتی ندارد. معمولاً این‌گونه از دندان‌ها برای کارمندان و افرادی که بیشتر در جامعه هستند، مورداستفاده قرار می‌گیرد. افرادی که به دلایل مختلف نیاز دارند در جامعه کاملاً آراسته حاضر شوند می‌توانند از این دندان‌ها استفاده نمایند.

قیمت دندان مصنوعی فوری

قیمت دندان مصنوعی ثابت و متحرک

 یکی از روش‌های پرهزینه که برای کاشتن دندان‌های مصنوعی به‌کاربرده می‌شود، دندان‌های مصنوعی ثابت می‌باشد. قیمت دندان مصنوعی ثابت با توجه به کارکرد و نحوه قرار گرفتن آن در دهان بسیار گران‌تر از دندان‌های مصنوعی متحرک می‌باشد. در اجرای دندان مصنوعی ثابت در دهان پس از انجام عمل جراحی ایمپلنت‌های دندان به فک متصل می‌شوند. از روش ایمپلنت دندان می‌توانید برای دندان‌های مصنوعی کامل و هم برای جایگزین کردن چند دندان یا همان دندان مصنوعی جزئی استفاده نمایید. قیمت دندان‌ مصنوعی متحرک همان‌طور که گفته شد پایین‌تر و کم‌ هزینه‌ تر از دندان‌های ثابت می‌باشد.

 نتیجه‌گیری: دندان‌های مصنوعی به‌صورت کلی به‌صورت ثابت و متحرک انجام می‌شود. ولی قیمت دندان‌ مصنوعی در هر روش متفاوت است. قیمت دندان مصنوعی سنتی، دندان مصنوعی جزئی، دندان مصنوعی کامل و دندان مصنوعی فوری متفاوت است و بعد از بررسی‌های اولیه و تجویز دندان‌پزشک صورت می‌گیرد.