همانطور که می دانید این روزها روش های مختلفی برای پر کردن دندان وجود دارد. اما اگر به دنبال بهترین روش پر کردن دندان هستید ابتدا باید با مزایا و معایب روش های مختلف آشنا شوید تا بتوانید بهترین روش پر کردن دندان را انتخاب کنید. متناسب با نوع پوسیدگی دندان روش خاصی برای پر کردن به شما پیشنهاد می شود. با ما همراه باشید تا شما را با بهترین شیوه پر کردن دندان آشنا کنیم.

آشنایی با پر کردن دندان

پر کردن دندان فرآیندی است که طی آن پوسیدگی دندان ترمیم می شود و موادی جایگزین حفره خالی درون دندان می شوند. این حفره نتیجه پوسیدگی هایی است که به مرور زمان باعث خالی شدن دندان می شوند و نهایتا به عصب دندان می رسند. بنابراین رسیدگی به موقع به پوسیدگی و پر کردن دندان اهمیت زیادی دارد. در ادامه این مطلب با روش های مختلف پر کردن دندان و همچنین بهترین روش پر کردن دندان آشنا می شویم.

بهترین روش پر کردن دندان

اهمیت پر کردن دندان چیست؟

هدف از پر کردن دندان از بین بردن بافت پوسیده و جایگزین کردن آن با مواد مخصوص و مقاومی است که زیبایی و عملکرد طبیعی دندان را حفظ کند. پر کردن دندان معمولا زمانی استفاده می شود که دندان شما آسیب جدی ندیده باشد و با پر کردن بتواند به روال عادی خود برگردد. در صورتی که دندان شما مشکلی غیر از پوسیدگی داشته باشد باید ابتدا برای حل آن اقدام کنید. سپس دندان خود را با بهترین روش پر کردن دندان پر کنید. تمام دندان های شما از جمله دندان های جلو و عقب قابل پر کردن هستند. توجهاشته باشید که در صورت نیاز حتما به دندانپزشک مراجعه کنید و دندان خود را پر کنید. در صورتی که این اقدام را دیر انجام دهید ممکن است مجبور به عصب کشی و یا جراحی بشوید!

بهترین روش پر کردن دندان

روش های پر کردن دندان

این روزها با توجه به گسترش علم و فناوری روش های مختلفی برای پر کردن دندان ارائه می شوند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. اگر به دنبال یافتن بهترین روش پر کردن دندان هستید باید نسبت به این روش ها آگاهی داشته باشید. به طور کلی این روش ها شامل کامپوزیت، پرسلن و آمالگام هستند که دندانپزشک شما متناسب با شرایطی که دارید بهترین روش پر کردن دندان را برای شما در نظر می گیرد.

آمالگام

برخی معتقدند آمالگام بهترین روش پر کردن دندان است. آمالگام ماده ای ارزان است که در عین حال نیز بسیار سخت و مقاوم می باشد. کار با این ماده بسیار آسان است و یکی از رایج ترین روش های موجود در دندانپزشکی می باشد. آمالگام به صورت مکانیکی در حفره دندان قرار داده می شود زیرا خاصیت چسبندگی ندارد.

مزایای پر کردن دندان با آمالگام

۱- مواد آمالگام مقاوم هستند و برای غذا خوردن مشکلی ایجاد نمی کنند.

۲- هزینه مناسب این روش باعث شده است که به بهترین روش پر کردن دندان تبدیل شود.

۳- این ماده در یک جلسه در دندان قرار می گیرد.

۴- در مقایسه با رزین کامپوزیت در زمان پر کردن حساسیت کمتری به رطوبت نشان می دهد.

همانطور که دیدید این روش مزایای زیادی دارد که آن را به بهترین روش پر کردن دندان تبدیل کرده است.

معایب پر کردن دندان با آمالگام

۲- یکی از معایب آمالگام این است که با رنگ های دندان مطابقت ندارند.

۲- مواد آمالگام به مرور زمان خورده می شود و به رنگ تیره در می آیند.

۳- این ماده به خوبی به دندان نمی چسبد. بنابراین در این روش ممکن است بخش بیشتری از دندان شما جدا شود.

بهترین روش پر کردن دندان

پر کردن دندان با لیزر

یکی دیگر از روش های پر کردن دندان که آن را بهترین روش پر کردن دندان می دانند استفاده از لیزر است. در این روش از موادی استفاده می کنند که اشعه لیزر را به خود جذب می کند و مستحکم می شود. ماده ای که در روش لیزر استفاده می شود از مونومر تشکیل شده است این ماده خمیری و نرم است و به راحتی در دندان شما شکل می گیرد. سپس از یک نور تک رنگ مرئی برای استحکام آن استفاده می کنند. این ماده پس از دریافت اشعه لیزر به پلیمری سخت و مقاوم تبدیل می شود.

از مهمترین مزایای پر کردن دندان با لیزر این است که همرنگ دندان است و زیبایی بیشتری در مقایسه با آمالگام دارد. ماده ای که برای این روش مورد استفاده قرار می گیرد در علم پزشکی تحت عنوان کامپوزیت نوری خوانده می شود. کامپوزیت ها ترکیباتی چند جزئی هستند که بسیار مستحکم می باشند. اغلب پزشکان این روش را بهترین روش پر کردن دندان می دانند و آن را برای افراد زیادی تجویز می کنند. استفاده از کامپوزیت های نوری در پر کردن دندان از جمله جدیدترین و بهترین روش پر کردن دندان هستند.

بهترین روش پر کردن دندان