سلامت دهان و دندان یکی از مهمترین جنبه های علم پزشکی است که نقش بسیار مهمی در سلامت روحی و جسمی فرد دارد. برخورداری از دندان های سالم و مرتب، یکی از موهبت هایی است که همه به دنبال آن هستند. ارتودنسی متحرک و ثابت راهی است برای اصلاح شکل دندان ها که از گذشته های دور جایگاه خود را در جامعه پررنگ کرده است. ارتودنسی می تواند مشکلات جویدن، عقب و جلو بودن فک و همچنین انحراف دندان های شما را به سادگی رفع کند که البته می بایست توسط یک متخصص ارتودنسی انجام شود.

ارتودنسی متحرک

همانطور که از نام ارتودنسی متحرک پیدا است، بیمار در طول دوره درمان خود می تواند ارتودنسی را شخصا از دهان خود خارج کند و سپس آن را بر روی دندان های خود قرار دهد. این نوع ارتودنسی با نام پلاک ارتودنسی نیز شناخته شده است و تحت نیرو و فشاری که به مرور زمان بر دندان ها وارد می کند، باعث می شود کم کم شاهد حرکت دندان ها باشیم. این نوع ارتودنسی از ۲ بخش پلاستیکی و سیمی تشکیل شده است و بیمار می تواند در مواقع ضروری مثل مسواک زدن و غذا خوردن آن را از دهان خود خارج کند.

ارتودنسی متحرک

کاربرد ارتودنسی متحرک

کاربردهای مختلفی که ارتودنسی متحرک دارد به بیماران کمک کرده است تا با بهره گرفتن از روش درمانی درست، دندان های صاف و کاملا منظم داشته باشند. یکی از مهمترین کاربردهای ارتودنسی متحرک، ایجاد فضا برای دندان های دائمی در برخی از کودکان می باشد. در بعضی از موارد با توجه به کوچک بودن فک کودک و عدم امکان رشد در محل درست بعضی از دندان ها، متخصص با تهیه عکس رادیوگرافی و استفاده از پلاک ارتودنسی در فک کودک، فضای لازم را برای رویش بعضی از دندان ها ایجاد می کند.

این امر باعث می شود کودک در آینده دندان های یکدست و کاملا صاف داشته باشد. کاربرد دوم پلاک ارتودنسی برای کودکانی است که مشکلات اسکلتی دارند. استفاده درست و در زمان مناسب از ارتودنسی متحرک در این شرایط، باعث می شود برخی از مشکلات فک کودکان رفع شود و در آینده نیاز به جراحی های فک کاهش پیدا کند. سومین کاربرد ارتودنسی متحرک برای افراد بزرگسالی است که از انحرافات دندانی خفیف رنج می برند.

ارتودنسی متحرک

مزایای ارتودنسی متحرک

پلاک ارتودنسی یکی راه خوب درمان برای افرادی است که از انحرافات کم تا متوسط رنج می برند و نیاز به دوره درمان کوتاه تری دارند. این نوع ارتودنسی به بیماران آزادی عمل می دهد؛ به طوری که در زمانی که احساس درد و یا خونریزی داشته باشند، می توانند پلاک ارتودنسی را از دهان خود خارج کنند. یکی از مهمترین مزایای ارتودنسی متحرک این است که فرد می تواند در زمان تمیز کردن دهان و دندان های خود (مسواک زدن و نخ کشیدن)، ارتودنسی را از دهان خارج کند و به راحتی دندان های خود را تمیز کند.

بنابراین احتمال اینکه بیمار، به بیماری های لثه دچار شود خیلی کمتر است. یکی از انواع ارتودنسی متحرک که با نام وکیوفوم شناخته می شود، بسیار محبوب افراد قرار گرفته است. مزیت این نوع ارتودنسی متحرک، شفاف و نامرئی بودن آن است. مزیت دیگر آن این است که در صورت احساس درد شدید در ناحیه دندان ها، می توانید در موقع غذا خوردن پلاک ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید.

ارتودنسی متحرک

معایب ارتودنسی متحرک

در کنار مزیت های فراوانی که ارتودنسی متحرک دارد، بهتر است به برخی از معایب آن نیز اشاره کنیم تا بتوانید به درستی تصمیم گیری کنید. ارتودنسی ثابت می تواند دندان ها را در یک فضای سه بعدی جابجا کند، در صورتی که ارتودنسی متحرک اینطور نیست. پلاک ارتودنسی بسیار مناسب یک دندان است؛ به طوری که فقط می تواند چرخش یک دندان (نه چند دندان) را اصلاح کند. مدتی طول می کشد تا بتوانید با وجود ارتودنسی متحرک (همچون ارتودنسی ثابت) به درستی صحبت کنید. یکی از اصلی ترین معایب پلاک ارتودنسی این است که درمان آن به همکاری بیمار بستگی دارد. در صورتی که بیمار طبق دستور پزشک از پلاک استفاده نکند، درمان به هیچ وجه قطعی نیست و حتی امکان انحرافات بیشتر وجود دارد. از آنجایی که بیمار می تواند پلاک را از دهان خارج کند، امکان شکستن، گم شدن و خراب شدن پلاک ارتودنسی نیز وجود دارد.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک یا ثابت

گاهی اوقات افراد در انتخاب نوع ارتودنسی خود دچار تردید می شوند، اما نیازی نیست نگران باشید. پزشک متخصص شما با توجه به شرایط دندان ها و همچنین وضعیت کلی فک شما، بهترین نوع ارتودنسی را برای شما تجویز خواهد کرد. پزشک تمام گزینه های انتخابی را به شما به طور کامل توضیح می دهد، بنابراین فقط کافی است تا به پزشک خود اعتماد کنید و با پیروی از راهنمایی های او، در نهایت دندان های صاف و مرتب خواهید داشت.